Porovnanie hypoték

Chcete si opraviť dom alebo postaviť nový?Túžite po novom bývaní, ale chýbajú vám na to financie? Tak vám dávame do povedomia porovnanie hypoték, ktoré vám vyobrazí tú najlepšiu ponuku pre vás, pretože funguje na základe vášho zadania. Povedzme si o tomto produkte niečo viac, ako aj o tom, prečo využiť na jeho získanie práve stránku hore.

Čo je to?

Začneme klasicky. Predstavme si, čo to tá hypotéka vlastne je a aký je jej cieľ. Ide o finančný produkt, ktorý je poskytovaný bankovými spoločnosťami za jediným účelom. Tým účelom je pomôcť vám financovať vaše nové bývanie, nech už je akejkoľvek povahy. To znamená, že tento produkt je vám dostupný jedine vtedy, ak peniaze z neho investujete do bývania, ale pozor, nie do vybavenia. Z vyššie uvedeného vypláva, že sú určené buď na kúpu nehnuteľnosti, jej stavbu alebo prerobenie. Akýkoľvek iný účel pri žiadosti o tento produkt neprejde, no ak potrebujete peniaze na iný účel, na trhu je aj spotrebný úver na čokoľvek, ktorý taktiež nájdete aj na hore uvedenej stránke. Po schválení tohto produktu dostanete na účet peniaze a potom vám už len ostáva pomaličky dlžobu splácať.

Ako si vybrať?

Výber vhodnej hypotéky je veľmi dôležitý, pretože nesprávne zvolený produkt vás môže zbytočne pripraviť až o desaťtisíce eur. Preto sa netreba rozhodovať len na základe sympatií k jednej spoločnosti alebo na základe výšky poskytovaného úroku prípadne toho, čo vám povedal známy, ale do úvahy treba brať komplexnosť ponuky, nielen jej časť. Aké sú teda body, ktoré by sme pri výbere čo najvýhodnejšieho produktu mali zohľadniť?

  1. úrok

Väčšina z nás berie úrok za základné kritérium pri výbere vhodného bankového produktu. Je pravda, že pri rozhodovaní nesie podstatnú časť, ale okrem neho sú tu aj iné faktory, ktoré môžu ponuku s najnižším úrokom dostať do rovnakej alebo aj nevýhodnejšej línie než je ponuka vyššieho úroku v inej spoločnosti. Samozrejme, nemusí to byť vždy tento negatívny prípad. Úrokové sadzby sú v súčasnosti na svojich minimách. Minulosť takéto nízke hodnoty skutočne nepoznala.

  1. doba fixácie

Doba fixácie sa zdá byť nevinná, ale nemusí to tak byť. Táto doba totižto určuje, ako dlho budú vaše mesačné splátky za hypotéku s nemenným úrokom. V súčasnosti je lepšie si túto dobu určiť, pretože ako sme sa zmienili, hodnoty úroku sú najnižšie v histórií a pokles nie je v dohľadne. Skôr sa odborníci prikláňajú k tomu, že by začal opäť narastať, čo by nemuselo mať príjemný dopad na vaše splátky. Samozrejme určiť si túto dobu nie je povinné avšak za toho predpokladu si s vami bude spoločnosť narábať tak, ako sa jej prihodí. Na základe vlastného uváženie však musíte prísť na to, či ju potrebujete alebo risknete.

  1. doba splatnosti

Splatnosť je ďalší číselný údaj, s ktorým je hypotéka spojená. Objektívne by ste mali posúdiť, akú dlhú dobu budete na splatenie vami žiadanej čiastky potrebovať. Ak by ste situáciu objektívne nevedeli posúdiť, banka vám s tým chtiac-nechtiac pomôže. Na základe vami doložených dokumentov si sami vedia vyrátať, či vami žiadaná doba splatnosti je zrealizovateľná alebo nie. Doba splatnosti sa určuje na základe mesačných čistých príjmov a na základe veku žiadateľa. Minimálna doba sú 4 roky, maximum je 30 rokov.

  1. Výška poskytnutej sumy a LTV

Hypotéka vás oprávňuje požiadať o sumu od približne 3 000 eur až po 200 000 eur. Avšak ani v tejto sume nie ste tak celkom slobodný, pretože poskytnutú výšku ovplyvňuje aj iný faktor, ktorým je LTV. LTV alebo loan to value predstavuje háčik hypotéky. V jednoduchosti povedané ide o číslo, ktoré vyznačuje, koľko percent z celkovej sumy nehnuteľnosti resp. sumy, ktorú na ňu potrebujete, je vám daná spoločnosť poskytnúť. Háčik spočíva v tom, že je to možné maximálne so 70%. Teda, ak by ste potrebovali finančnú pomoc s celou nehnuteľnosťou, je lepšie obrátiť sa na spotrebný úver.

  1. Poplatok za sprostredkovanie

Málokto si uvedomuje, že spoločnosti si účtujú aj poplatky za sprostredkovanie. Hoci vás ich nemusia pýtať hneď na začiatku, budú vám to strhávať z mesačných splátok. Tieto poplatky predstavujú buď nejaké percento z celkovej sumy, ktoré však po prepočte môže predstavovať stovky, niekedy aj tisíce eur, alebo potom fixný poplatok, ktorý je opäť stanovený na niekoľko stoviek eur.

Hypotéka pomôže aj mladým, aj pri rekonštrukciiPorovnanie

Aby ste objektívne zistili, ktorá hypotéka je najvýhodnejšia a najlepšia, mali by ste sa pustiť do porovnávania ponúk aj pre vyššie zmienené faktory. Pokrok tejto doby je v tom, že už to nemusíte robiť osobne  v kamenných pobočkách spoločností, ale stačí, ak si urobíte porovnanie hypoték, ku ktorému sa dostanete aj po kliknutí na úplne hore uvedený odkaz.

Najvýhodnejšia a najlepšia hypotéka už nie je len o náhode a dlhom hľadaní. Vďaka tomu môžete zistiť všetky ponuky do niekoľkých sekúnd a hneď si aj nejakú vybrať. Vašou jedinou úlohou bude len vypísať 4 kolónky, do ktorých zadáte požadovanú sumu, dobu fixácie, dobu splatnosti a hodnotu nehnuteľnosti, ktorú bude potrebné založiť. V okamihu budete mať pred sebou výsledky ponúk so všetkými hore uvedenými faktormi, takže už nemusíte zisťovať a počítať nič navyše. Okrem toho tam budete mať uvedené aj to, koľko vás vybraná hypotéka bude stáť v skutočnosti, pretože obsahuje celkovú preplatenú sumu.

Porovnanie hypoték vám môže pomôcť v značnej miere, a to nielen preto, že vám zobrazí všetky dostupné ponuky s konkrétnymi číselnými informáciami, ale aj preto, že vám poskytne mnoho užitočných informácií o rôznych typoch takýchto finančných produktov.

Všeobecné podmienky

Po vyššie zmienených faktoch by vás možno zaujímalo aj to, aké podmienky si hypotéka kladie. V prvom rade je potrebné mať nad 18 rokov a stály príjem, pretože hypotéka bez dokladovania príjmu neexistuje. Nutné je taktiež založiť nehnuteľnosť, v prípade stavby to môže byť aj tá, ktorú práve staviate, hoci ešte nemáte začaté ani základy.

Špeciálnym prípadom je hypotéka pre mladých so štátnym príspevkom, ktorý dlžníkom pomáha ročne splatiť 3% úroku a to počas prvých piatich rokov splácania. Táto ponuka však svojich žiadateľov obmedzuje v dvoch smeroch: 1.požadovaná výška sumy je max 50 000 eur; 2.hrubý mesačný príjem môže byť max 1,3 násobok priemernej mzdy na SVK, v prípade manželov 2,6 násobok. Okrem týchto obmedzení má však aj plno výhod, o ktorých viac sa môžete dočítať aj na odkaze hore.

Hypotéka je veľmi obsiahla téma a viac o nej sa môžete dočítať aj tu: http://ekonomika.sme.sk/c/20228478/banky-ku-koncu-juna-poskytli-hypoteky-za-vyse-dvadstat-miliard-eur.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *